22 Ocak 2010 Cuma

Diş Ağrısı Sebepleri Ve Geçirme Yöntmleri

Diş Ağrısı Sebepleri ve Geçirme Yöntemleri

Diş ağrısına sebep olan en önemli faktörlerden biri diş çürümesidir. Hemen her insanın başına gelen bol sancılı bir sürecin başlangıcının sinyallerini veren diş çürümesi, bol miktarda şekerli besin tüketmek, şeker muhtevi ilaçlar kullanmak, yetersiz ağız ve diş temizliği ile diş tabakasını kaplayan plaklar sebebiyle oluşmaktadır. Ağız kokusu, ağrı gibi olumsuz sonuçlar doğurabilen diş çürümesi ilerleyen zamanlarda diğer dişlere de zarar verebilir. Tıp literatüründe en şiddetli üçüncü ağrı olarak tanımlanan diş ağrısına altyapı oluşturur.

Hekim tarafından müdahale edilemeyen iltihap ve şişme gibi durumlarda yaşanan diş ağrısı, zaman zaman ağrı kesici ilaçların dindiremeyeceği boyutlara ulaşabilmektedir. Bu gibi durumlarda sık aralıklar ile ağrı kesici kullanımı bir süre sonra ağrı kesicilerin de etkisinin kaybolmasına neden olacağından ötürü soğuk suya batırılmış bir bezi ağrıyan bölgeye dışarıdan ve fazla bastırmadan tutmak ağrının dinmesinde etkili olabilmektedir.

İltihap durumunda mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır. Tedavi süreci diş hekiminin vereceği bünyenize uygun olan antibiyotik tedavisi ile 1 hafta kadar devam edecektir. Antibiyotik, dişte oluşan ödemi büyük ölçüde tedavi ederek en kısa sürede ağrılardan da kurtulmanızı sağlar.

Ağrıyan diş üzerinde veya çevresinde bulunan gıda birikintileri bir diş fırçası veya diş ipi yardımıyla temizlenmelidir.

Hiç yorum yok: